Çalışma Saatleri: 09:00 - 18:00
Takip Et:

Bebeklerde Yoğurt Alerjisi

Süt Alerjisi / Süt Alerjisi  / Bebeklerde Yoğurt Alerjisi
Bebeklerde Yoğurt Alerjisi

Bebeklerde Yoğurt Alerjisi

Yoğurt alerjisi, aslında süt alerjisinin neden olduğu bir alerjidir. Süt alerjisi, küçük çocuklarda en yaygın gıda alerjisidir ve 3 yaşından küçüklerin yaklaşık %2-3’ünü etkiler. Süt alerjisi, hafiften şiddetliye kadar çeşitli belirtilere neden olabilir.

Süte karşı alerji, bazen laktoz intoleransı ile karıştırılır. Her ikisi de süt içtikten sonra sorunlara neden olabilir, ancak iki durum çok farklıdır. Laktoz intoleransı can sıkıcıdır ve rahatsızlığa neden olabilir, ancak yaşamı tehdit edici değildir. Yine de süt alerjisi, birini aniden ve ciddi şekilde hasta edebilir ve hayati tehlike oluşturabilir. Bu nedenle, çocuğunuzda süt alerjisi varsa süt ve diğer süt ürünlerinden tamamen kaçınmanız gerekir.

Yoğurt Alerjisi Nasıl Olur?

Bağışıklık sisteminin sütte bulunan bazı proteinlere aşırı tepki vermesi süt alerjisinin dolayısıyla yoğurt alerjisinin oluşmasının nedenidir.

 Kişi süt veya diğer süt ürünlerini her tükettiğinde, vücut bu proteinlerin zararlı istilacılar olduğunu düşünür ve histamin gibi kimyasallar salgılar. Histamin gibi kimyasalların salınımı alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Yoğurt alerjisinin tipik belirtileri şunlardır:

 • Hırıltılı solunum,
 • Nefes almada zorluk
 • Öksürme
 • Ses kısıklığı
 • Boğaz gerginliği
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • İshal
 • Kaşıntılı, sulu veya şişmiş gözler
 • Kurdeşen
 • Şişme
 • Kan basıncında bir düşüş, baş dönmesine veya bilinç kaybına neden olur.

Süte alerjik reaksiyonlar farklılık gösterebilir. Bazen aynı kişi farklı zamanlarda farklı tepki verebilir. Süt alerjisi, önceki reaksiyon hafif olsa bile anafilaksi adı verilen ciddi bir reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi, daha az şiddetli bir reaksiyonla aynı belirtilerin bazılarıyla başlayabilir, ancak hızla kötüleşebilir. Kişi nefes almakta güçlük çekebilir veya bayılabilir. Vücudun birden fazla parçası söz konusu olabilir. Tedavi edilmezse anafilaksi yaşamı tehdit edebilir.

Süte Karşı Alerjik Reaksiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Tüm besin alerjilerinde olduğu gibi yoğurt alerjisinde de en etkili tedavi yöntemi, süt ve süt ürünler içeren tüm ürünlerden uzak durmaktır. Bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa ve süt alerjisi varsa, diyetinizden sütü çıkarmanız gerekmektedir. Özellikle paketli bir ürün satın alırken içeriğini dikkatlice okumanız yararlı olacaktır. Aklınıza gelmeyen bazı ürünlerde bile süt ve süt ürünleri olabilir. 

Bebeğinizde süt alerjisi varsa bir beslenme uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Beslenme uzmanınız, bebeğinizin alması gereken besin değerleri için alternatif besinler önerecektir. Bunun yanı sıra bebeğinizin gelişimi de yakından takip edilebilir. Uzmanınız, sizin için de bir beslenme listesi oluşturacaktır. Emziren ve süt alerjisine sahip olan annelerin, bazı vitamin ve kalsiyum desteklerine ihtiyaçları olabilir. Bu sebeple bir uzman kontrolünde beslenme listesi oluşturmanız hem sizin sağlığınız hem de çocuğunuzun sağlığı için oldukça önemlidir.

Yorum Yok

Yorum Bırakın