Çalışma Saatleri: 09:00 - 18:00
Takip Et:

İnek Sütü Alerjisi Belirtileri

Süt Alerjisi / Süt Alerjisi  / İnek Sütü Alerjisi Belirtileri
İnek Sütü Alerjisi Belirtileri

İnek Sütü Alerjisi Belirtileri

İnek sütü alerjisi, dünya genelinde yaygın olan alerjilerden biridir. Özellikle bebeklerde sıklıkla görülen inek sütü alerjisi, genel olarak çocukluk çağında aşılır. Ancak bazı çocuklarda alerji ömür boyu devam etme eğilimi gösterir. Anne sütüyle beslenen bir bebekte inek sütü duyarlılığının en yaygın belirtileri mide ile ilgilidir ve kanlı dışkı içerebilir. İnek sütü alerjisi belirtileri bebeğinizi çok sinirli veya huysuz yapabilir. İnek sütündeki proteinler bebeğin midesinde ve bağırsaklarında gaza neden olabilir ve bu da ağrıya, kusmaya veya ishale yol açabilir. Bir gıda alerjisi ayrıca reflü, kolik semptomları, kızarıklık veya kurdeşen, şişme, burun akıntısı, hırıltı ve kanlı kakaya neden olabilir. Çocuğunuz ağrı çekiyorsa veya bu belirtilerden herhangi birine sahipse, vakit kaybetmeden bir çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Bu belirtiler ayrıca çeşitli başka endişelerden de kaynaklanabilir ve bu da doğru tanı konulmasını zorunlu kılar.

İnek sütü alerjisi belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kusma,
  • Karın ağrısı belirtileri (ağlama ve homurdanma),
  • Dışkıda sümüksü ishal veya kan,
  • Kurdeşen,
  • Egzama (dizler, dirsekler, boyun içinde kaşıntılı kırmızı döküntü)
  • Pullu deri döküntüsü,
  • Öksürük veya hırıltılı solunum,
  • Gözlerde sulanma, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı,
  • Şişlik (özellikle dudaklarda, dilde veya boğazda).

İnek Sütü Alerjisi Nedir?

İnek sütü alerjisi, süt proteinini sindirmeye karşı bir bağışıklık tepkisini içerir. Bu yanıt genellikle yutulduktan hemen sonra ortaya çıkar. Bebeğinizin bağışıklık sistemi, sütte bulunan bazı proteinlere zararlıymış gibi bir tepki verdiğinde alerji ortaya çıkar. Zararlı madde ile mücadeleye girişen bağışıklık sistemi, histamin gibi bazı kimyasalların salınıma neden olur ve bu durumun akabinde alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. 

İnek sütü alerjisinin laktoz intoleransı ile aynı şey olmadığını bilmek gerekir. İnek sütüne alerjisi olan bir bebek, süt ürünlerindeki proteine tepki gösterir. Laktoz bir tür şekerdir ve protein değildir. Bir bebeğin laktoza duyarlı olması alışılmadık bir durumdur çünkü laktoz duyarlılığı tipik olarak yetişkinlerde veya daha büyük çocuklarda görülen bir durumdur. Bu nedenle, bebeğinizin süt alerjisi varsa, laktozsuz süt ürünleri yine de reaksiyona neden olacaktır. 

İnek Sütü Alerjisinin Teşhisi

Çocuğunuzun, inek sütü alerjisi olduğundan emin olmak için çocuğunuzun bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Çocuğunuzun, çocuk alerji uzmanları tarafından değerlendirilmesi önemlidir çünkü inek sütü alerjisinin belirtileri şiddetli olabilir ve çocuklarda görülen alerjilerin teşhisini en şekilde ortaya koyacak olan doktorlar, çocuk alerji uzmanlarıdır. 

Çocuk alerji uzmanınız, çocuğunuzdaki alerjiyi teşhis etmek için deri delme testi ya da kan testi kullanabilir. Deri delme testinde, az miktarda inek sütü alerjeni, bebeğinizin derisinin altına yerleştirilir. 15-20 dakikalık bir gözlemin ardından, bebeğinizin cildinde kabarıklık ve kızarıklık oluşması, alerjisi olduğu anlamına gelebilir. Ancak yine de çocuk alerji uzmanınız, bu sonucu başka yöntemlerle de doğrulayabilir. Kan testinde ise antikor miktarına bakılır. 

Çocuğunuzun inek sütü alerjisi kesinleştikten sonra, süt ve süt ürünlerinde uzak durması gerekir. Bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa, sizin de diyetinizden süt ve süt ürünlerini çıkarmanız gerecektir. Alerji uzmanınız, sizin ve bebeğinizin alması gereken besin değerlerini eksiksiz bir şekilde alması için sizi bir beslenme uzmanına yönlendirebilir. 

Yorum Yok

Yorum Bırakın