Çalışma Saatleri: 09:00 - 18:00
Takip Et:

Yoğurt Alerjisi

Süt Alerjisi / Süt Alerjisi  / Yoğurt Alerjisi
Yoğurt Alerjisi

Yoğurt Alerjisi

Besin alerjileri, bağışıklık sistemin bir gıdada bulunan proteine aşırı tepki vermesi sonucu ortaya çıkan alerjilerdir. Bağışıklık sistemi, zararlı olarak algıladığı madde ile mücadeleye girişir ve bazı kimyasalların salınımı tetiklenir. Bu kimyasallar, alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Yoğurt alerjisi, aslında inek sütü alerjisinden kaynaklanan bir durumdur. İnek süt alerjileri en yaygın görülen 8 besin alerjilerinden biridir. Özellikle bebeklik döneminde görülen bu alerji, genel olarak çocukluk çağının ilerleyen dönemlerinde aşılır ancak bazı çocuklarda ömür boyu devam edebilir. 

Yoğurt Alerjisi Belirtileri

Yoğurt alerjisinin belirtileri, yoğurdu tükettikten genellikle kısa süre sonra başlar. Belirtiler hafif ve şiddetli olabilir, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yoğurt yapılırken süt işlenir ve fermantasyonu sağlanır. Ancak buna rağmen alerjiye neden olan proteinler yapısını korur ve reaksiyon ortaya çıkabilir. Yoğurt alerjisinin bazı belirtileri şu durumları içerir:

 • Egzama,
 • Kurdeşen,
 • Yüzde şişlik ve kızarıklık gibi deri reaksiyonları,
 • Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal gibi gastrointestinal sorunlar,
 • Ağız, dil veya dudaklarda kaşıntı veya şişme,
 • Burun tıkanıklığı ya da akıntısı, hapşırma, öksürme, hırıltılı solunum, nefes almada güçlük gibi solunum belirtileri,
 • Kan basıncında düşüş,
 • Baş dönmesi,
 • Bayılma.

Nefes almada zorluk, bayılma, kusma gibi şiddetli belirtiler, anafilaksi adı verilen şiddetli bir reaksiyonun belirtileridir. Anafilaksi, yaşamı tehdit eden şiddetli bir reaksiyondur. Acil tıbbi müdahale gerektiren bu durum, tedavi edilmediği durumlarda komaya ve hatta ölüme neden olabilir. 

Yoğurt Alerjisi ve Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı, çoğu zaman yoğurt ve süt alerjisi ile karıştırılıyor. Ancak iki durum temel olarak birbirinden farklıdır. Alerji, bağışıklık sistemi tepkisidir; intolerans ise sindirim sisteminin bir tepkisidir.  Süt ve diğer süt ürünleri, laktoz adı verilen bir şeker veya karbonhidrat içerir. Normalde vücut, laktaz enziminin yardımıyla laktozu daha basit bileşenlerine ayırır. Ancak laktoz intoleransı olan kişilerde yeterli laktaz yoktur ve bu enzimin olmaması bazı belirtiler yaşanmasına neden olur. İyi sindirilemeyen laktoz, bazı belirtilere neden olabilir. Bu belirtiler tipik olarak şunları içerir:

 • Karın ağrısı
 • Karın şişmesi (şişkinlik)
 • İshal.

Yoğurt Alerjisinin Teşhisi

Yoğurt alerjisinin teşhisi, süt alerjisinin teşhisini gerektirir. Süt alerjisini teşhis etmek için alerji uzmanınız, deri delme testi ve kan testi yöntemini kullanabilir. Deri delme testinde, alerjen madde derinizin altına küçük bir iğne ile yerleştirilir. Maddeye alerjiniz varsa, alerjenin yerleştirildiği bölgede, kabarma ve kızarıklık meydana gelecektir. Deri testinin yapılamadığı bazı durumlar vardır. Bu gibi durumlarda kan testi yapılabilir. Kan testinde, antikor miktarına bakılır. Alerji uzmanınız teşhiste kullanacağı yöntemi, belirtilerinize ve mevcut sağlık durumunuza uygun olarak belirleyecektir. 

Yoğurt Alerjisinin Tedavisi

Yoğurt alerjisinin tedavisinde en etkili yöntem, süt ve süt içeren ürünlerin tümünden uzak durmanızdır. Alerjenden uzak durmak, reaksiyon oluşmasını engelleyen en etkili yöntemdir. Paketli gıda satın alırken, etiketini dikkatli bir şekilde okumalı ve içeriğinden şüphe duyduğunuz gıdayı yememelisiniz. Dışarıda yemek yediğiniz zamanlarda, yediğiniz yemekte alerjen madde olmadığından emin olmanız gerekir. Süt ürünleri, akla gelmeyecek pek çok üründe de kullanılabilir. Bu sebeple bir beslenme uzmanı ile diyet listesi oluşturmanız sizin için yararlı olacaktır. Beslenme uzmanınız, almanız gereken alternatif besinler hakkında size bilgi sağlarken kaçınmanız gereken besinlerle ilgili de bilgi verecektir. 

Yorum Yok

Yorum Bırakın