Çalışma Saatleri: 09:00 - 18:00
Takip Et:

Süt Alerjisi Olan Bebeklerde Hangi Mama Kullanılmalı

Süt Alerjisi / Süt Alerjisi  / Süt Alerjisi Olan Bebeklerde Hangi Mama Kullanılmalı
Süt Alerjisi Olan Bebeklerde Hangi Mama Kullanılmalı

Süt Alerjisi Olan Bebeklerde Hangi Mama Kullanılmalı

Süt alerjisi, sıklıkla bebeklik döneminde görülen ve çok sayıda bebeği etkileyen bir alerjidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde de yoğun olarak görülen bir alerjidir. Süt alerjisi olan bebeklerin ebeveynleri ise alternatif besinler ve mamalar kullanmaktadır. Bu yazımızda, süt alerjisi olan bebeklerin kullanabileceği mamalar ve alternatif besinler hakkındaki detayları sizler için yazdık. 

Emzirme Bebeğiniz İçin En İyi Yöntemdir

Anne sütü, bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bebeğinizi hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korur. Anne sütü ile besleniyorsa bebeğiniz ve süt alerjisi varsa, diyetinizden süt ürünlerini çıkarmanız gerekir. Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri alabilmesi ve sizin de dengeli beslenebilmeniz için bir beslenme uzmanı ile çalışmanız yararlı olacaktır. Süt ürünleri pek çok gıdada bulunabilir. Bu sebeple oldukça dikkatli olmanız gerekir. Tatlandırıcılar, çikolatalar, bazı işlenmiş etler ve sosisler, margarinler, paketli gıdaların çoğunda süt ürünü bulunur. Beslenme uzmanınız ile birlikte hazırlayacağınız bir diyet listesiyle hem süt ürünlerinden uzak durmuş olursunuz hem de bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besin değerlerini alternatif besinlerle sağlayabilirsiniz. 

Süt Alerjisi Maması Seçenekleri

Bebeğinizde inek sütü alerjisi varsa ve anne sütü ile beslenmiyorsa, süt içermeyen mama kullanmanız gerekir. Süt içermeyen çeşitli formüllerde mamalar vardır. Bu mamalardan hangisini kullanmanız gerektiği konusunda alerji uzmanınız sizi bilgilendirecektir. 

Süt alerjisi olan bebeklerde beslenme çok önemlidir. Yeterli besin değerlerini alamayan bebeklerde gelişim açısında birtakım sorunlar olabilir. Bu sebeple bebeğinizin dengeli beslenmesini sağlamanız gerekir. Bir alerji diyetisyeni yapacağınız program bebeğinizin alması gereken besin değerlerini almasına yardımcı olacaktır. 

Bebeğinizin tüketebileceği çeşitli mamalar bulunur. Örneğin kapsamlı hidrolize formüller, alerjik reaksiyon olasılığını azaltmak için inek sütü proteinini küçük parçacıklara böler. Hidrolize formülü tolere edemeyen bebekler, amino asit bazlı bir formül üzerinde başarılı olabilirler. Bu formül türü, en basit haliyle amino asitlerden veya proteinden yapılır. Unutmayın ki bir formül ne kadar hidrolize edilirse, bazı bebekler için o kadar az lezzetli olabilir. Ancak bebeğiniz için en iyi seçeneği, alerji uzmanınız ve beslenme uzmanınız belirleyecektir. 

Sağlık Uzmanınızla Birlikte Hareket Edin

Bebeğinizin alerjisi varsa, bir çocuk alerji uzmanından destek almanız gerekir. Alerji uzmanınız, bebeğinizin alerjisini detaylı bir şekilde inceleyecektir ve bu konuda sizi bilgilendirecektir. Bebeğinizin alerjisini iyi bir şekilde yönetmenize yardımcı olarak daha alerjinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya çalışacaktır. Bununla birlikte bir beslenme uzmanından destek almanız, sizin ve çocuğunuzun doğru bir diyet yapmasını sağlayacaktır. 

Süt Alerjisi İçin Bazı İpuçları

  • Bebeğinizin yeme alışkanlıklarının ve belirtilerinin kaydını tutun. Bir besin listesi tutmak, çok yardımcı olacaktır. 
  • Emziriyorsanız, yediğiniz yiyeceklerin ve bunların bebeğinizi nasıl etkilediğinin kaydını tutun.
  • Ailenizin tıbbi geçmişi, özellikle ailenizde bulunan alerjiler hakkında bilgi edinin. 
  • Bebeğinizin mama ile beslenmesi gerekiyorsa, doktorunuz mama önerdiyse, bu mamayı mutlaka kullanın.
  • Bebeğinizde herhangi bir gelişim geriliği olmaması için, bir uzman kontrolünde ilerleyin.
  • Bebeğinizin rutin kontrollerini aksatmayın. 

Yorum Yok

Yorum Bırakın